Zarówno ergonomia w domu, jak i ergonomia w biurze są zagadnieniami bardzo złożonymi. Jeżeli biuro jest miejscem, w którym spędzasz znaczą część swojego dnia, powinieneś zastanowić się, czy jest ono urządzone z zasadami ergonomii. Jeżeli nie, w Twoim interesie jest zastosować rozwiązania, które sprawią, że praca w biurze będzie bezpieczna dla Twojego zdrowia, a zarazem efektywna.
Komfortowa praca w biurze

Praca biurowa sprawia wrażenie zajęcia, z którym nie wiążą się żadne skutki uboczne. O tym, że jest to wrażenie złudne, wiedzą osoby, które codziennie spędzają w biurach wiele godzin. Długotrwała praca w jednej pozycji często prowadzi do problemów z kręgosłupem, dlatego warto pomyśleć o zastosowaniu rozwiązań, które ten problem zniwelują.

Komfortowe stanowisko pracy

Jeżeli twoja praca polega na siedzeniu przez kilka godzin przy biurku, przed komputerem, powinieneś zadbać przede wszystkim o:

– odpowiednie biurko,
– wygodne krzesło,
– komputer z regulacją wysokości i położenia ekranu,
– dobre oświetlenie,
– takie ustawienie sprzętów biurowych, które umożliwi sprawne poruszanie się po pomieszczeniu.

Ergonomiczne biurko to przede wszystkim biurko z możliwością regulacji wysokości. Podczas pracy Twój kręgosłup powinien być wyprostowany. Nie ma mowy o kilkugodzinnym pochylaniu się. Idealnie byłoby gdybyś mógł naprzemiennie pracować na siedząco i na stojąco.

Twoje krzesło powinno mieć możliwość odchylenia do tyłu, a także dowolnego zmieniania wysokości. Twoje stopy powinny swobodnie opierać się na podłodze, a jeżeli nie jest to możliwe, warto, żebyś zainwestował w podnóżek.

Ekran komputera podczas pracy musi znajdować się na linii Twojego wzroku. Monitor musi mieć możliwość regulacji wysokości i nachylenia.

Dobre oświetlenie, to podstawa w każdej pracy. Najlepiej, kiedy Twoje stanowisko pracy jest oświetlone światłem dziennym. Światło to nie może jednak padać z przodu, ani z tyłu komputera, przy którym pracujesz.