Rozwiązania ergonomiczne są czymś, co warto zastosować zarówno w domu, jak i w pracy. Jeżeli spojrzysz na tego typu aspekty z krótkiej perspektywy, być może wydadzą Ci się nieistotne. Jednak zarówno ergonomia w domu, jak i ergonomia w biurze, może zdziałać wiele dobrego dla zdrowia i komfortu Twojego i Twoich najbliższych.
Dom urządzony według zasad ergonomii

Życie w domu, który został zaprojektowany zgodnie z zasadami ergonomii jest po prostu wygodne. Jeżeli przyjrzysz się niektórym rozwiązaniom uważniej, prawdopodobnie zauważysz, że pozwalają zaoszczędzić wiele czasu i energii, przynoszą Ci także długofalowe korzyści zdrowotne. Rozwiązania ergonomiczne są ważne zwłaszcza w tych pomieszczeniach Twojego domu, w których spędzasz najwięcej czasu, a więc w kuchni czy sypialni.

Ergonomiczna sypialnia

Sypialnia to miejsce, w którym spędzasz najwięcej czasu, optymalna ilość snu potrzebna człowiekowi do prawidłowego funkcjonowania, to bowiem osiem godzin. Ergonomia w sypialni, to przede wszystkim wygodne łóżko. Odpowiednio dobrane zapewni Ci dobry sen i relaks w ciągu nocy. Materac Twojego łóżka powinien być minimum o dwadzieścia pięć centymetrów dłuższy, niż wynosi Twój wzrost. Twardość materaca powinna być dostosowana do Twoich preferencji, natomiast ważną kwestią jest, żeby łóżko znajdowało się w odstępie minimum sześćdziesięciu centymetrów od innych mebli i sprzętu.

Kuchnia urządzona zgodnie z zasadami ergonomii

Kuchnia jest kolejnym miejscem, w którym prawdopodobnie Ty, jak i Twoi najbliżsi, spędzacie dużo czasu. Ergonomia w kuchni to przede wszystkim odpowiednie rozmieszczenie sprzętu, które zapewni Ci dużą oszczędność czasu. Ważne są również odległości pomiędzy meblami i sprzętem kuchennym.

Kolejną ważną kwestią ergonomii w kuchni jest umieszczenie półek i blatów na odpowiedniej wysokości, co sprawi, że nie będziesz musiał się często pochylać, co po dłuższym czasie mogłoby przysporzyć Ci problemów z kręgosłupem.